Καταρχήν επιλέγουμε απο την αριστερή καρτέλα γρήγορης πρόσβασης την κατηγορία "Αγορές" και έπειτα επιλέγουμε το "Τιμολόγιο - Δελτίο Παραλαβής"
![timologio agoras1](/images/Orizontes/timologio_agoras1.jpg)
Το επόμενο βήμα είναι να δημιουργήσουμε το παραστατικό συμπληρώνοντας τα απαραίτητα πεδία. Οπότε πρώτα επιλέγουμε τον συναλλασόμενο όπως φαίνεται παρακάτω.
![timologio agoras promitheutis2](/images/Orizontes/timologio_agoras_promitheutis2.jpg)
Το επόμενο βήμα είναι να επιλέξουμε τον τρόπο πληρωμής κάνοντας διπλό κλικ στο πεδίο "Συμφ. Πληρωμής" και επιλέγοντας σύμφωνα με το παράδειγμα μας "ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΗ"
![timologio agoras pliromi3](/images/Orizontes/timologio_agoras_pliromi3.jpg)
Στη συνέχεια επιλέγουμε το ή τα είδη μας και καταχωρούμε την τιμή και την ποσότητα σύμφωνα με το παραστατικό του προμηθευτή.
![timologio agoras eidos4](/images/Orizontes/timologio_agoras_eidos4.jpg)
Αν το είδος δεν υπάρχει και θέλουμε να το προσθέσουμε μετακινούμαστε στην επόμενη γραμμή παραστατικού και κάνουμε δεξί κλικ στην στήλη "Κωδικός" και έπειτα επιλέγουμε "Εισαγωγή"
![eisagogi eidous](/images/Orizontes/eisagogi_eidous.jpg)
Στο παράθυρο εισαγωγής είδους καταχωρούμε έναν νέο κωδικό και την περιγραφή του και έπειτα κάνουμε κλικ στο "Τέλος" για να αποθηκεύσουμε το νέο είδος.
![eisagogi neou eidous sto parastatiko](/images/Orizontes/eisagogi_neou_eidous_sto_parastatiko.jpg)
Οπότε πλέον μπορούμε να αναζητήσουμε και να προσθέσουμε το νέο είδος και να το προσθέσουμε στο παραστατικό μας, όπως φαίνεται και στην επόμενη εικόνα.
![eisagogi neou eidous sto parastatiko2](/images/Orizontes/eisagogi_neou_eidous_sto_parastatiko2.jpg)
Αφού έχουμε συμπληρώσει όλα τα απαραίτητα πεδία κάνουμε κλικ στο τέλος και στο παράθυρο παραστατικού χρέωσης κάνουμε πάλι κλικ στο τέλος.
![timologio agoras katahorisi5](/images/Orizontes/timologio_agoras_katahorisi5.jpg)
ΣΚαι φυσικά στο τελευταίο μήνυμα επιβεβαίωσης και καταχώρησης του παραστατικού επιλέγουμε το "ΝΑΙ"
![timologio agoras apothikeusi6](/images/Orizontes/timologio_agoras_apothikeusi6.jpg)
Αν βρήκατε χρήσιμες τις παραπάνω οδηγίες μπορείτε να κάνετε like στην σελίδα μας στο Facebook --> https://www.facebook.com/infogatetechnology/ ή να συνδεθείτε μαζί μας στο Linkedin--> https://www.linkedin.com/in/kostas-albanidis-1aa4b149/
Για οποιαδήποτε απορία σας, νέα εγκατάσταση, αιτήματα υποστήριξης, δημιουργία φορμών, παραμετροποίηση, προσφορά μηχανογράφησης ή και μεταφορά δεδομένων απο άλλο πρόγραμμα προς τους Ορίζοντες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας κάνοντας κλικ εδώ.